Publikacje

Kapitan Ziemowit opowiada: Z Buenos do Salvadoru.

Wojtek Jacobson w swej książce „Od równika do bieguna czyli Marią do Hawru… i dalej”, w rozdziale „Itaparica” opisuje wrażenia z postoju w brazylijskiej Zatoce Wszystkich Świętych – Baía de Todos-os-Santos – nad którą leży Itaparica i Salvador. „Maria”, na której płynął z Ludkiem Mączką, stała w tej zatoce w grudniu 1983 roku. Gdy to czytałem, … Czytaj dalej Kapitan Ziemowit opowiada: Z Buenos do Salvadoru.

Antoni Ratajczak: Poczta butowa.

Niemal równo 20 lat temu, w styczniu 2004 roku, na łamach pisma Pomorskie Wiadomości Filatelistyczne ukazał się artykuł kpt. inż. Antoniego Ratajczaka pt. „Z pokładu jachtu s/y ‘Maria’ z wyprawy dookoła świata”. Wpisuje się on doskonale w omawianą tu tematykę stempli jachtowych (patrz: ►Wojciech Jacobson – „Tajemnicza koperta”◄), dlatego przytaczam go w całości, dodając niezbędne … Czytaj dalej Antoni Ratajczak: Poczta butowa.

Wojciech Jacobson: Tajemnicza koperta.

O kopertę spytał Damian Fudała, autor i właściciel „Pogozeum”, który wytropił tę filatelistyczną ciekawostkę na internetowej aukcji. Wbrew tytułowi, który ma być chwytliwy, wielkich tajemnic tu nie ma. Koperta związana jest z filatelistami zbierającymi stemple, pieczątki i koperty okolicznościowe – w tym przypadku z rejsów morskich. Awers koperty arch. Damian Fudała W Szczecinie miałem bliski … Czytaj dalej Wojciech Jacobson: Tajemnicza koperta.

Ad multos annos, Kapitanie!

Kapitan Krzysztof Baranowski obchodzi dziś – 26 czerwca 2024 r. – 86. urodziny. ♦ Mając lat 22 objechał autostopem Stany Zjednoczone i Kanadę. ♦ Mając lat 22 wypłynął jachtem (sy Jaskółka) w pierwszy rejs kapitański (ze stopniem sternika morskiego). ♦ Mając lat 27 otrzymał stopień kapitana jachtowego żeglugi wielkiej. ♦ Mając lat 28 opłynął jachtem … Czytaj dalej Ad multos annos, Kapitanie!

Krzysztof Baranowski: Kraken.

Pod dzikiej toni bałwanem spienionym, Gdzie nieprzebita, mroczna otchłań czeka, Prastarym snem, odwiecznym, niezmąconym, Śpi Kraken. Tak zaczyna się wiersz angielskiego poety późnego romantyzmu Alfreda Tennysona, którego poetycka wyobraźnia ukształtowała obraz Krakena wśród przyszłych pokoleń. Kraken – potworna ośmiornica – występuje w mitach i legendach wszystkich ludów morza, od Grecji do Skandynawii. Oplata olbrzymimi mackami … Czytaj dalej Krzysztof Baranowski: Kraken.

Kapitan Ziemowit opowiada: Marszpikiel z kości wieloryba.

W 1980 roku dowodziłem jachtem Roztocze w regatach Tall Ships’ Races 1980, na trasie Kiel – Karlskrona – Frederikshavn – Amsterdam.   Roztocze w Karlskronie podczas Tall Ships’ Races 1980 arch. Ziemowit Barański W Amsterdamie tak się złożyło, że staliśmy blisko jachtu Stormvogel. Dowodził nim Jacek Pałkiewicz, którego znałem jeszcze z wcześniejszych lat w Polsce, zanim … Czytaj dalej Kapitan Ziemowit opowiada: Marszpikiel z kości wieloryba.

Na marginesie opowieści Wojciecha Jacobsona:
Kazimierz Robak: Dwie katedry

Wojtek Jacobson opowiedział niedawno o swojej wizycie na ►Isla Guadalupe◄. Wyspa, o której pisał, jest związana z kultem Matki Bożej z Guadalupe poprzez nazwę. Wszystko bowiem zaczęło się w centrum kraju, na wzgórzu Tepeyac, dziś leżącym w granicach miasta Meksyk. Tam właśnie Maria, w grudniu roku 1531, miała się czterokrotnie objawić Indianinowi Juanowi Diego prosząc, … Czytaj dalej Na marginesie opowieści Wojciecha Jacobsona:
Kazimierz Robak: Dwie katedry

Czytajcie Zeszyty Żeglarskie !

W 60 numerze ►Zeszytów Żeglarskich (nr 60e)◄ m.in.:  ♦ ARTYKUŁY Piotr Maras: „Tymianek” na Grenlandii. Dopłynęliśmy do szerokości 71.04°N. Przed nami rozciągały się coraz większe masywy górskie, a szerokość fiordów zmniejszała się. Były one pełne gór lodowych i kry, żegluga wśród nich zaczynała być niemożliwa… Zenon Szostak: Goodwin Sands. W weneckiej dzielnicy Rialto, przy Canal … Czytaj dalej Czytajcie Zeszyty Żeglarskie !

Kazimierz Robak: Pingwin na Pogorii.

Pojawił się w drodze powrotnej z Wyspy Króla Jerzego. Dla Pogorii był to punkt docelowy jej rejsu antarktycznego, gdyż na tej wyspie działa (od 1977 roku) całoroczna, naukowo-badawcza Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, a barkentyna – w rejsie który rozpoczął się 7 grudnia 1980 roku – miała na stację zawieźć polarników „nowych” i odebrać „starych”. … Czytaj dalej Kazimierz Robak: Pingwin na Pogorii.

Wojciech Jacobson: Na Isla Guadalupe.

Wraz z życzeniami imieninowymi jeden z moich krewniaków przysłał mi wiadomość, że poleciał z Houston do Meksyku. Zależało mu szczególnie na odwiedzeniu sanktuarium Matki Boskiej Guadalupe. Odpowiedziałem, że tam nie dotarłem, ale udało mi się być, jakby symbolicznie, na Wyspie Guadalupe – i przesłałem mu kilka zdjęć z rejsu Concordią w to miejsce. Nasz pobyt tam … Czytaj dalej Wojciech Jacobson: Na Isla Guadalupe.