Nareszcie!

Pogoria – która w tym roku obchodzi swoje 40. urodziny – doczekała się biografii! Napisał ją Krzysztof Romański robiąc to z dociekliwością historyka i archiwisty, precyzją i rozmachem, a jednocześnie z ogromnym taktem.

 

Główną część ponad 300-stronicowej publikacji zajmują rozmowy Autora z osobami, które przyczyniły się do powstania Pogorii (inż. Zygmunt Choreń, kpt. Krzysztof Baranowski), na niej pływały (kpt. Andrzej Marczak, kpt. Janusz Zbierajewski, kpt. Wojciech Jacobson) lub pływają (kpt. Henryk Czerniecki) i dzięki którym barkentyna przetrwała trudne czasy przejściowe, pływa do dziś i ma się dobrze (kpt. Marek Kleban, kpt. Andrzej Szlemiński).

W wywiadach tych – jest ich łącznie 16 – zawarte są cztery dekady życia żaglowca, o którym napisano kilkanaście książek i kilka piosenek, który pojawił się w roli głównej lub jako tło kilkudziesięciu filmów, a liczba artykułów prasowych o nim idzie w tysiące. Wypowiedzi rozmówców tworzą mozaikowy obraz całości, uzupełniają się – lub sobie zaprzeczają (tu Krzysztof Romański rozstrzygnięcie zostawia Czytelnikowi) – a wszystko dodaje biografii głębi i wiarygodności, pokazując jednocześnie, jak historia żaglowca zamienia się w jego legendę.

 

Autor z archiwów armatorskich, zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego i kolekcji prywatnych wydobył dokumenty, które pozwoliły mu odtworzyć rok po roku, rejs po rejsie 40 pracowitych lat Pogorii na wszystkich morzach i oceanach świata. W kalendarium podaje daty, trasy, nazwiska i fakty w taki sposób, że chronologiczne zestawienie czyta się jak sensacyjną (bo sensacji tu nie braknie) powieść.

Zamknięciem tomu jest „Bibliografia przedmiotowa”, czyli zestawienie wszystkich druków zwartych i prac akademickich na temat Pogorii (42 pozycje) oraz album fotograficzny, w którym większość zdjęć jest publikowana po raz pierwszy.

 

Lektura całości jest pasjonująca i trudno się od niej oderwać – o czym mogę zaświadczyć na własnym przykładzie, choć historie w niej zawarte znam dobrze od lat.

Nie wiem, jaki jest nakład tego wydania, bo teraz się tego nie podaje. Moim zdaniem powinien być co najmniej kilkudziesięciotysięczny, bo tyle osób przewinęło się przez pokład Pogorii w jej 40-letnim życiu. A nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek, kto płynął na niej nawet przez kilka godzin, nie zechciał tej książki mieć i przeczytać.

 

 

 

Romański, Krzysztof.
Pogoria. Legenda żaglowca.

Warszawa : Wyd. Nautica, 2020.
ISBN: 978-83-956329-7-6
(wydanie papierowe i elektroniczne)

 


Krzysztof Romański: dziennikarz, reporter, fotograf, pasjonat żaglowców. Miłość do morza odziedziczył po ojcu, oficerze floty handlowej. Pracował przy organizacji Tall Ships’ Races w Gdyni – w 2003 jako oficer łącznikowy, w 2009 i 2011 już jako sekretarz generalny.
Pomysłodawca organizacji zlotu żaglowców w 40. rocznicę pierwszej Operacji Żagiel w Polsce. Operacja Żagle Gdyni 2014 odbyła się według jego koncepcji i pod jego kierownictwem. Autor dwóch albumów fotograficznych: Gdynia – słoneczne miasto pod żaglami (2010) oraz Wszystkie żagle prowadzą do Gdyni (2012). Pływał na żaglowcach Gloria, Juan Sebastian de Elcano, Eagle, Pogoria, Dar Młodzieży. Jego reportaże ukazywały się m. in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Żagli”, „Morza”. Relacjonował dla polskich mediów regaty The Tall Ships’ Races i Velas Latinoamerica. Założył i prowadzi portal Żaglowce.info.


Kazimierz Robak
24 maja 2020

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną