2020-05-18

Żeglarska podróż Mariusza Kopera i Hanny Leniec-Koper,
tylko we dwoje jachtem Katharsis II z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Polski, non stop bez zawijania do portów.

Decyzja o opuszczeniu Kapsztadu została przez Mariusza i Hannę podjęta w drugiej połowie marca 2020 roku natychmiast po ogłoszeniu przez władze RPA całkowitego zamknięcia kraju na kilka tygodni, w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa. Żeglarskiej parze i jachtowi groziło uwięzienie w obcym porcie w obliczu – mogących pojawić się w tamtym kraju – napięć społecznych. Jacht znajdował się w Kapsztadzie po zakończonym kolejnym antarktycznym, załogowym rejsie z Patagonii do RPA.

Mariusz i Hanna byli tylko we dwoje. Reszta załogi wróciła już do Polski, a nowa ekipa nie mogła dotrzeć z powodu wstrzymania lotów międzynarodowych. W nowej sytuacji żeglarze mieli zaledwie dwa dni na przygotowania do wypłynięcia, w tym na uzupełnienie niezbędnych zapasów żywności, paliwa i załatwienie formalności. Mimo tak krótkiego czasu zapewnili sobie SAMOWYSTARCZALNOŚĆ na co najmniej 6 miesięcy bez konieczności kontaktu z lądem.

Ostatecznie wypłynęli z opustoszałej V&A Waterfront Marina w Kapsztadzie 26 marca 2020 roku, na kilka godzin przed całkowitym zamknięciem Republiki Południowej Afryki.

Byli WOLNI. Jak mówią:

– Żeglowanie jest synonimem wolności. Żeglując można było zawsze płynąć do niemal dowolnego portu, dowolnego miejsca na świecie.

Pierwszy raz wyruszali jednak w NIEZNANE. Nieznanym były zarówno port docelowy, do którego mogliby bezpiecznie zawinąć, jak i szybko zmieniająca się otaczająca rzeczywistość w efekcie ograniczania swobód na całym świecie.

Po kilku dniach od opuszczenia Kapsztadu, w związku z zamykaniem dla żeglarzy praktycznie wszystkich portów na świecie, Mariusz i Hanna podjęli decyzję o płynięciu prosto do ojczyzny bez jakichkolwiek postojów. Wiedzieli, że Polska ich przyjmie. Pozostała im NADZIEJA, że świat się wkrótce ponownie otworzy na przybyszy z zewnątrz, a oni – żeglując – będą mogli czuć się WOLNI tak, jak dotychczas.

Trasa rejsu prowadziła z południowego krańca Afryki na północ wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku równika. Po opłynięciu wysp Świętej Heleny i Wniebowstąpienia oraz minięciu archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, żeglarze obrali kurs na Wyspy Brytyjskie. Opłynęli od zachodu Irlandię i od północy Szkocję, a potem przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie skierowali się na Bałtyk. W czasie obecnego rejsu przemierzyli dwie strefy podzwrotnikowe wypełnione wiatrami pasatowymi, równikową strefę ciszy oraz strefę wiatrów zmiennych na półkuli północnej z kilkoma sztormami.

Katharsis II jest 72 stopowym (21.9 m) jachtem oceanicznym Oyster 72, wybudowanym w Wielkiej Brytanii w 2009 roku. Jego chrzciny odbyły się podczas jedynej, jak do tej pory, wizyty jachtu w Polsce, 10 lat temu – w Marinie Gdańsk. Jacht dowiódł swej dzielności morskiej w rejsach do najdalszych zakątków świata. Ogromną pasją żeglarzy są wyprawy w rejony polarne, poza północne i południowe koło podbiegunowe. Największym ich dotychczasowym osiągnięciem żeglarskim było pierwsze w historii opłynięcie pod żaglami kontynentu Antarktydy w 2018 roku po jej wodach. Kapitan Mariusz Koper poprowadził wówczas w rejs ośmioosobową załogę z udziałem kapitan Hanny Leniec jako II oficera, żeglując non-stop z Kapsztadu do Hobart, wykonując pętlę dookoła lodowego kontynentu na południe od 62 równoleżnika S.

Kapitanowie Mariusz Koper i Hanna Leniec-Koper żeglują razem na Katharsis II od ponad 10 lat. W tym czasie przepłynęli ponad 140 tysięcy mil morskich (260 tys. km), czyli więcej niż potrzeba do 6-krotnego okrążenia Ziemi. Do tej pory odwiedzili ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach podczas niemal 100 odbytych rejsów. Brali udział w wielu regatach, również w tak prestiżowych jak Sydney-Hobart Rolex Yacht Race. Pasją żeglarską dzielą się z rodziną i przyjaciółmi.

Trasa z Kapsztadu do Gdańska liczy ok. 8600 Mm (16000 km) i według obecnych planów jacht Katharsis II spodziewany jest w Gdańsku już w najbliższą środę, 20 maja 2020, po 55 dniach non stop na morzu. 

2020-05-19, wtorek: pozycja s/y Katharsis II o godz. 03:00:23 UTC

 

 

►  TRASA i POZYCJA JACHTU Katharsis II – tutaj:►  http://yb.tl/katharsis

►  BLOG – relacje z pokładu Katharsis II tutaj: https://katharsis2.com/

 

ZDJĘCIA z ze strony:  https://katharsis2.com/

 

Janusz J. Cieliszak / MediaPartners.pl
2020-05-18

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną