W dorocznym 20. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Roku 2019 w Warszawie kpt. Joanna Pajkowska została wybrana Sportową Osobowością Roku 2019.

Kryształy od prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, wręczono laureatom w Arenie Ursynów 30 stycznia 2020.

Gratulujemy!

 

Kpt. Pajkowska jest obecnie w Anglii, gdzie – wraz z co-skiperką Amerykanką Charlene Howard – wypływać będzie na jachcie A. J. Wanderlust niezbędne mile do TWOSTAR 2020.

S/y A. J. Wanderlust, na którym dwie żeglarki będą startować w tegorocznej edycji transatlantyckich regat dwuosobowych TWOSTAR, właśnie opuścił po remoncie stocznię w Mylor, 8 km N od Falmouth.

Żeglarki muszą jeszcze trochę razem popływać i przetestować jacht. Lekko nie będzie – prognoza przewiduje wiatr W-SW, w porywach nawet ponad 40 węzłów.

S/y A. J. Wanderlust to Jeanneau 45,2 (Sun Odyssey): dł. 45 ft (14 m), bandera USA, właścicielka Charlene Howard. <http://ajwanderlustworldcruise.com/home.html>

 

Transatlantyckie regaty TWOSTAR i OSTAR na trasie Plymouth (UK) – Newport (Rhode Island, USA) ruszają 10 maja 2020.

Po raz pierwszy regaty OSTAR odbyły się w roku 1960 na trasie Plymouth – Nowy Jork. Kolejna edycja, w 1964, ustaliła trasę na Plymouth – Newport. Skrót pochodził od: Observer Singlehanded Trans-Atlantic Race; obecne rozwinięcie to: Original Singlehanded Trans-Atlantic Race.

Transatlantyckie regaty załóg dwuosobowych TWOSTAR (Twohanded Trans-Atlantic Race), na trasie Plymouth – Newport, po raz pierwszy zorganizowane zostały w roku 1981.
Po raz pierwszy jachty z klas OSTAR i TWOSTAR żeglowały razem w 2017 roku.

W TWOSTAR kpt. Pajkowska płynęła z Uwe Röttgeringem na jego jachcie Rote 66 (dł. 13,2 m / 40 ft.) w roku 2017 – zajęli 1. miejsce.

W OSTAR kpt. Pajkowska startowała dwukrotnie:
2000 – na Ntombifuti – 4. miejsce w klasie, 7. miejsce ogólnie
2013 – na katamaranie Cabrio 2 – 2. miejsce w klasie i trofeum „1st Lady” (jako pierwsza kobieta na mecie).

===============================

Tymczasem mamy już finisz plebiscytu Magazynu WIATR na Żeglarza Roku 2019.
Na kpt. Joanne Pajkowską głosować można do 14 lutego, codziennie – raz dziennie, na stronie <https://magazynwiatr.pl/konkurs/>

(kr)


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną