Spod ręki Marka Kowalskiego, szefa maszyny na Pogorii w rejsie Międzynarodowej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, dyplomy pamiątkowe spływały jak z drukarki. Opłynięcie Hornu, chrzty równikowe, imieniny, urodziny – okazji było sporo. To, co dziś mamy w edytorze Worda w okienku „czcionki”, Marek miał w grubym zeszycie, do którego wklejał wszystkie zauważone przykłady szryftów ze szczególnym uwzględnieniem nietypowych.

Pisał na starych mapach morskich, na kartonach, na kawałkach dakronu z porwanych żagli. Potrafił w godzinę wypisać kilkanaście dyplomów na pierwszy rzut oka takich samych, a jednak różniących się niuansami liternictwa. Certyfikaty te ozdabiał pieczęciami lakowymi. Aż dziwne, że pieczątki okolicznościowe wyprodukował tylko cztery.

Trasa Pogorii w rejsie Międzynarodowej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego (1988-1989);
różne kolory oznaczają drogę przebytą w obu semestrach.

 

Pogoria z Międzynarodową Szkołą Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego / International Class Afloat wypłynęła 1 września 1988 r. z Gdańska. Załogę młodzieżową tworzyły trzy dziesiątki uczniów: z USA, ZSRR (9 Rosjan i 1 Estończyk) i Polski. Po pierwszym semestrze, w Ushuaia na Ziemi Ognistej (Argentyna), nastąpiła wymiana młodzieży. Z każdej grupy narodowej dwóch najlepszych uczniów mogło zostać w nagrodę na drugi semestr. Językiem dowodzenia i wykładowym był angielski. Hasłem: Let’s Learn to Live and Work Together, bo były to czasy Gorbaczowowskiej pieriestrojki, otwarcia się bloku sowieckiego na Zachód i współpracy międzynarodowej.

Okazją do powstania pieczątki pierwszej było pierwsze przekroczenie równika:

 

Pieczątka druga dokumentowała przecięcie południka 67°16’ W na południe od przylądka Horn, 22 grudnia 1988 r.:

 

 

Trzecia – ponowne przecięcie równika, tym razem na Pacyfiku:

 

Czwarta pieczątka była przetworzeniem oficjalnego emblematu International Class Afloat:

 

Podczas MSzPŻKB używano także wszystkich „etatowych” pieczątek Pogorii, opisanych w poprzednich odcinkach, włącznie z datownikiem Przedstawicielstwa Pocztowego s/y Pogoria. Była w użyciu nawet ta z pierwszej SzPŻKB, zaprojektowana przez Michała Piechockiego, z której ktoś brutalnie usunął ramki i datę:

 

Rejs Międzynarodowej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego ma dwie daty zakończenia. Oficjalne nastąpiło 9 maja 1989 r. w Leningradzie, kiedy w ZSRR obchodzono Dzień Zwycięstwa – zważywszy, że start w roku poprzednim nastąpił 1 września spod pomnika Westerplatte, było to również zakończenie symboliczne. Pożegnanie załogi z Pogorią nastąpiło 10 dni później: 19 maja 1989 r. w Gdyni. Następnego dnia było jeszcze spotkanie w Belwederze, ale rejs był wtedy definitywnie skończony.

W Leningradzie czekała na załogę Pogorii pieczątka sporządzona przez gospodarzy:

Napis wokół sylwetki żaglowca głosi:

PRL – ZSRR – USA; załoga „Pogorii”; 1.10.88 Gdańsk – Atlantyk – Leningrad 9.5.89

Nie zgadza się co prawda data początkowa i trasa (bo umknął jakoś Pacyfik), ale chęci były dobre i szczere. Tak też to przyjęliśmy.

 

* * *

 

Zaczęło się od pocztówki p. Damiana Fudały, a skończyło na opisaniu wszystkich pieczątek na kopertach Maćka Nuckowskiego (i jeszcze kilku).

 

Obu Panom dziękuję za podsunięcie tematu, a wszystkim dziękuję za uwagę.

 

 

Kazimierz Robak
19 stycznia 2021

(Za tydzień będzie postscriptum)


 

Kazimierz Robak:
„Pieczątki z Pogorii

►► Cz. 1 (15 stycznia 2021)
1980-1982

►► Cz. 2 (22 stycznia 2021)
1982 (czartery)

►► Cz. 3 (29 stycznia 2021)
1982-1984 (pierwsza Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego)

►► Cz. 4 (5 lutego 2021)
1985 (druga Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego – „Rejs Papug”)

►► Cz. 5 (12 lutego 2021)
1988-1989 (Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami Krzysztofa BaranowskiegoInternational Class Afloat)

►► Cz. 6 (19 lutego 2021)
Postscriptum

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną

 

 

2 myśli na temat “Kazimierz Robak: Pieczątki z Pogoriicz. 5: 1988-1989
(Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego / International Class Afloat)

Możliwość komentowania jest wyłączona.