40 lat temu.

Fowey – to małe miasteczko w hrabstwie Kornwalia (Anglia).

Pogoria, Szkoła Pod Żaglami, Fowey, Baranowski, Class Afloat, Przybyszewski, English China Clays, ECCFowey z lotu ptaka
źródło: Fowey Harbour[1] 

 

W przeszłości znane było z wypalania ceramiki, ponieważ nieopodal znajdowały się (i znajdują się nadal) bogate złoża dobrej jakości kaolinu (białej gliny), niezbędnego w tym procesie. Nic więc dziwnego, że w planie naszego trwającego nieco ponad dobę pobytu w tej miejscowości znalazła się nie tylko tamtejsza szkoła, lecz także zwiedzanie fabryki przerobu kaolinu, należącej do znanej firmy English China Clays (ECC) z siedzibą w nieodległym St Austell. Jednak nie wszystkim taki pomysł przypadł do gustu.

Uczeń Sergiusz Nawrocki napisał w swojej książce, ironizując:

[…] zatrzymujemy się przy… fabryce glinki kaolinowej. Rzeczywiście, pełne zaskoczenie, tego chyba nikt nie przewidział. Ach! Co za wspaniały obiekt: tu się kręci, tam miele, wylewa i wychodzą… cegły. Tak, cegły! Coś niesamowitego! Żeby zobaczyć coś takiego trzeba koniecznie znaleźć się w Kornwalii.[2]

Trudno dyskutować z tym, co dla siedemnastoletniego ucznia liceum zwiedzającego Kornwalię jest, albo nie jest atrakcją. W każdym razie pamiątką z tego spotkania, które odbyło się 28 września 1983 r., jest wykonany specjalnie z tej okazji przez gospodarzy proporczyk, widoczny na fotografii.

Pogoria, Szkoła Pod Żaglami, Fowey, Baranowski, Class Afloat, Przybyszewski, English China Clays, ECC„Visit of the Pogoria – September 1983 – English China Clays” – pamiątkowy proporczyk wykonany z okazji wizyty Pogorii w Fowey 28 września 1983 r.
fot. Wojciech Przybyszewski

 

Jak to się stało, że proporczyk dopiero teraz (po czterdziestu latach!) wychynął z mojego lamusa – nie wiem, ale niechybnie dołączy on niedługo do przekazanych już jakiś czas temu do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego Gdańsku pozostałych pamiątek związanych nie tylko z tym, lecz także z innymi rejsami Pogorii sprzed lat z nadzieją, że za kilka lat zostanie wyeksponowany w Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie, o którego powstaniu właśnie się dowiedzieliśmy.

►Wojciech Przybyszewski◄
poniedziałek, 25 sierpnia 2023


[1] „Fowey, aerial view”. Portal: Fowey Harbour. Dostęp: 2023-08-24.

[2] Nawrocki, Sergiusz. Byłem Kaczorem. Szczecin : Glob, 1985; s. 25


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną