6 śmiałków, 21 dni wiosłowania non stop 24 godziny na dobę, najtrudniejsza trasa morska na świecie.

Pisze Janusz Cieliszak (Media Partners Academy):

♦ Załoga:
Kapitanem łodzi jest Fiann Paul z Islandii (polskiego pochodzenia), pomysłodawca rejsu, wielokrotny rekordzista wypraw wioślarskich.


Pozostali to: Colin O’Brady – główny producent, Amerykanin, reprezentant stacji telewizyjnej DISCOVERY, sławny sportowiec specjalizujący się w wyczynach wysokogórskich i antarktycznych oraz wyczynowi wioślarze: Cameron Bellamy z RPA, Jamie Douglas-Hamilton ze Szkocji, Andrew Towne i John Petersen  z USA.

Od lewej: Jamie Douglas-Hamilton, John Petersen, Andrew Towne, Cameron Bellamy, Colin O’Brady, Fiann Paul

 

 

 ♦ Ich zadanie:
rejs łodzią wiosłową (bez żagla) – a więc napędzaną wyłącznie siłą ludzkich mięśni – z najdalszego południowego krańca Ameryki Południowej do Półwyspu Antarktycznego.

♦ Ich łódź:
Ohana (po hawajsku: ‘rodzina’) – specjalna konstrukcja zbudowana w 2015 roku w Anglii (8,6 x 1,8 m).

♦ Przygotowania:
łódź została zapakowana (wideo: https://www.facebook.com/watch/colinobrady/  ) i załadowana w Punta Arenas (Chile) na asystujący statek Braveheart, pływający pod banderą Nowej Zelandii. Statek dotarł w okolice przylądka Horn, skąd zaplanowano start. W jednej z zatoczek w pobliżu wyspy Horn łódź wyładowano i w piątek, 13 grudnia 2019, rozpoczął się rejs, planowany na około 21 dni. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od pogody, a w tych okolicach pogoda jest wyjątkowo zmienna.

♦ Trasa:
w poprzek Cieśniny Drake’a, umownego działu między wodami Atlantyku i Pacyfiku na tzw. Oceanie Południowym. To minimum 600 mil morskich (ok. 1100 km). Aby osiągnąć założony cel wiosłowanie odbywa się bez przerw, 24 godziny na dobę w systemie: trzech wioślarzy wiosłuje, trzech odpoczywa. Zmiany następują co 90 minut.

♦ Wyzwania:
walka z prądem morskim, falami o wysokości nawet kilkanaście metrów i zmiennymi wiatrami, w tym sztormowymi. Temperatura około 0°C.

♦ Historia:
to pierwsza tego typu próba wioślarska w historii. Podobny rejs odbył się w 1988 roku, kiedy Amerykanin Ned Gillette z trzema załogantami pokonał tę trasę łodzią wiosłową, ale wspomaganą dodatkowo siłą wiatru, dzięki zainstalowanemu na łodzi niewielkiemu żaglowi.

Obecny rejs Antarktycznej Wyprawy Wioślarskiej – nazwanej już na potrzeby mediów „Niemożliwy Rejs Wioślarski” (The Impossible Row) – ma się odbywać wyłącznie dzięki sile ludzkich mięśni i bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

♦ Na żywo:
telewizja DISCOVERY umieściła na łodzi  4 automatyczne kamery, a 7-osobowa ekipa filmowa została umieszczona na płynącym równolegle 39-metrowym statku asystującym Braveheart. Cała wyprawa ma być pokazywana z perspektywy delegowanego przez DISCOVERY uczestnika – Amerykanina Colina O’Brady, znanego z wcześniejszych ekstremalnych rekordów Guinnessa. Sygnał z łodzi będzie transmitowany przez satelity do studia w Nowym Jorku i nadawany co kilka dni na antenie DISCOVERY.

♦ Więcej info oraz tracking:
oficjalny portal wyprawy: https://www.colinobrady.com/theimpossiblerow

Pozdrawiam, JJC

Informacja własna. Zdjęcia: Colin O’Brady, Kenny Ferguson, Peaks&Poles for DISCOVERY

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną