Ławeczka dla toru wodnego Szczecin-Świnoujście upamiętnia jego pogłębienie do 12,5 m.

Pod nazwą „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” przebiegała jedna z największych w powojennej historii Polski operacja techniczna i logistyczna. Prowadzona była w całości przez Urząd Morski w Szczecinie, a jej głównym wykonawcą była międzynarodowa spółka DIVO, przy zaangażowaniu łącznie ponad 90 firm, polskich i obcych, oraz 27 dużych specjalistycznych pogłębiarek.

Efektem prac – w latach 2018-2022, kosztem blisko dwóch miliardów zł – było przemieszczenie poza obręb toru ponad 23 mln metrów sześciennych urobku dennego, a w efekcie nie tylko pogłębienie toru do 12,5 m, ale też jego poszerzenie do 100 m, modernizacja oznakowania nawigacyjnego, oraz usypanie dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Obie objęte są ochroną przyrody, w efekcie są niedostępne dla żeglarzy.

Dzięki pogłębieniu toru mogą nim przechodzić i zawijać do Szczecina większe niż dotychczas statki, o maksymalnym zanurzeniu do 11,0 m, i nośności do 40 tys. ton. Ma to ważne strategiczne znaczenie dla przyszłości naszego portu, co podkreśla bardzo oszczędne, ale jakże wymowne logo całej operacji – „Dla Szczecina – 12,5 m”:

Właśnie pod tym logotypem można na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Szczecinie od początku i nadal śledzić realizację całej inwestycji, pod adresem ►<https://125.re7.pl>.

Ciekawym akcentem wieńczącym zakończenie prac było uroczyste odsłonięcie instalacji artystycznej upamiętniającej inwestycję, na Łasztowni, na nabrzeżu Starówka, akurat w przeddzień Święta Niepodległości, z udziałem przedstawicieli inwestora i wykonawców, oraz wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, dyrektora UM Wojciecha Zdanowicza oraz ludzi morza.

Instalacja – w postaci ławeczki zwróconej w stronę Wałów Chrobrego, ze stylizowaną mapą toru wodnego od strony Starówki – będzie (po Dźwigozaurach) kolejną atrakcją turystyczną na Łasztowni.

Przy okazji bagrowania toru wodnego wydobyto – pod nadzorem konserwatorów sztuki – ponad 100 ton (!) różnych zabytkowych obiektów i artefaktów, w tym blisko sto (!) kotwic. Część zabytków wzbogaciła już zbiory muzealne Kołobrzegu i Szczecina, a kotwice przekazywane są m.in. w depozyty zainteresowanych instytucji morskich i miast; dwie np. trafiły już do Stepnicy.


Zainteresowane otrzymaniem kotwic instytucje – samorządy miast, szkoły, uczelnie itp. –  mogą się w tej sprawie kontaktować z dyrektorem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksandrem Ostaszem – tel.: (601) 402-400, e-mail: <alekost@wp.pl>.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
10 listopada 2022


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną