To już tradycja morskiego Szczecina:

po raz piąty na Skwerze Kapitanów na Łasztowni spotkali się w Święto Niepodległości ludzie morza Szczecina, by o godz. 11:11 uroczystym wybiciem szklanek, podniesieniem Biało-Czerwonej na maszt i wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego uczcić już 104. rocznicę powrotu Macierzy na mapę świata.

Uroczystość zorganizowało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia i Grupa CSL wraz ze Szczecińskim Klubem Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a prowadził całość niezmordowany kapitan-senior Włodzimierz Grycner.

Po apelu odsłonięte zostały dwie kolejne tablice znanych kapitanów: kpt.ż.w. Jana Prüffera (odsłaniał ją syn Kapitana):

oraz kpt.ż.w. Włodzimierza Grycnera (odsłoniętej przez jego wnuka):

Uroczystość zgromadziła liczne grono ludzi morza i ich przyjaciół, a gościem spotkania był marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Spotkanie kontynuowane było w gościnnej Starej Rzeźni, z gospodynią Laurą Hołowacz. Tam odsłonięty został portret śp. prof. kpt.ż.w., wieloletniego rektora WSM Aleksandra Walczaka (odsłaniała portret wdowa pani prof. Maria Walczak).

Wystrój galerii uzupełniły też cztery dalsze malarskie portrety znanych kobiet związanych z morzem, gospodarką i kulturą morską – w tym kpt.ż.w. Danuty Kobylińskiej-Walas, kpt. ż.w. honoris causa Elżbiety Marszałek, kpt.ż.w. honoris causa red. Krystyny Pohl, oraz znanej żeglarki i działaczki śp. Miry Urbaniak. Obrazy odsłaniały dwie z nich: Krystyna Pohl i Elżbieta Marszałek.

Na zakończenie wystąpił zespół „Sweet Four” z koncertem utworów z okresu międzywojennego.

Biało-Czerwona na maszcie – symbol odrodzonej Polski – wita wszystkich na Skwerze Kapitanów na Łasztowni, podobnie jak w całym kraju, i we wszystkich ośrodkach polonijnych, na całym świecie, i na wszystkich statkach i jachtach, polskich i polonijnych, pływających pod polską banderą.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
12 listopada 2022


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną