Od: Jerzy Knabe, Komandor Honorowy YKP London
G I B R A L T A R   2023

YACHT KLUB POLSKI LONDON
Jerzy Knabe, Komandor Honorowy

17 Hillside Road
LONDON; N15 6LU; U .K.
Tel. +44(0)20 8800 7570
Email: j_knabe@mail.com

20 listopada 2022

G I B R A L T A R   2023

Do Polskich Żeglarzy – Koleżanki i Koledzy!

Dnia 4-go lipca 2023 przypadnie 80-ta rocznica Katastrofy Gibraltarskiej, w której tragicznie zginął Generał Władysław Sikorski, Premier i Naczelny Wódz Polaków walczących w II Wojnie Światowej.

Trzydzieści lat temu, pół wieku po katastrofie, Polski Yacht Club Londyn (obecnie Yacht Klub Polski London) zorganizował w Gibraltarze pamiętny Sikorski Memorial Rally – Żeglarski Memoriał Sikorskiego.

Gibraltar też o Generale pamięta. Świadczą o tym okolicznościowe tablice umieszczane zarówno przed laty jak i współcześnie. Nadchodząca rocznica daje okazję i powoduje Apel, aby zamanifestować naszą trwałą pamięć i ponowić zgromadzenie się tam polskich żeglarzy.

Nie wymaga to wielkich przygotowań – potrzeba tylko naszej koordynacji. Wystarczy, aby 4 lipca 2023 w Gibraltarze zgromadziła się większa liczba jachtów z polskimi załogami, a zostanie to zauważone i powód zostanie podkreślony. Właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby pomyśleć o roku 2023 i przypomnieć kolejnym pokoleniom o tym niewyjaśnionym do końca wydarzeniu.

Apeluję więc do kapitanów i armatorów, aby – w miarę możliwości – zaplanowali poruszenia swoich jednostek tak, by nasza żeglarska obecność w Gibraltarze i 80-ta rocznica katastrofy okazała się znacząca.

Kto ocenia swoje uczestnictwo za możliwe proszony jest o mailowy kontakt:

j_knabe@mail.com

aby dołączyć do grupy organizacyjnej w internecie.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Jerzy Knabe


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną