Dzień 17., sobota, 2014-12-06

Ceuta – wejście: 09:46 UTC
Ceuta – wyjście: 12:01 UTC

W Ceucie staliśmy parę godzin, ale się trochę działo…

Chciałem poprosić władze portowe o pozwolenie na wejście.

Port Control nie raczył odpowiadać na „szesnastce”, ani na innych kanałach podanych w publikacjach jako „working channels”.

Ponieważ marina, która miała nam sprzedać paliwo, była w obrębie portu i wejście było to samo, zawołałem do nich. Udało mi się połączyć na VHF-9 i pytam, czy mogę wpływać. Oni – że mogę.

Wpływam. A tu zza rogu wychodzi wielki statek. No to ja – zwrot i zjeżdżam z drogi. Nagle odzywa się Port Control. I to żeby jeszcze „odzywa się” – jakiś facet wyskakuje na mnie z ryjem, że robię interfering traffic.

Pytam, gdzie byli, kiedy ich wołałem pięć razy przez radio. I zrobiła się cisza, bo na to nie mieli odpowiedzi i pewnie załapali, że cały port tego słucha.

Wpłynąłem do portu.

Wejście do mariny okazało się ciasne, a w samej marinie tak wąsko, że nie można było się obrócić. Musiałem zrobić półobrót w basenie portowym i do mariny wpłynąć tyłem.

 

Na miejscu okazało się, że stacja paliwowa jest na terenie wojskowym i nie pozwolono nam poza nią wychodzić. No ale stopę w Afryce postawiliśmy.

Po zatankowaniu wołałem kilka razy Port Control o pozwolenie wyjścia. Też nie odpowiedzieli, więc po prostu wypłynąłem. Przepływaliśmy koło wieży kontrolnej i widziałem tego faceta, jak się na nas gapił. Przez takich jak on są wypadki.

 

W tym samym czasie, gdy ja go wołałem na 16-tce, nadawał Gibraltar Port Control:

Spanish warship, Spanish warship! Naruszasz wody terytorialne Gibraltaru! Masz się natychmiast zgłosić i wytłumaczyć czemu!

A „Spanish warship” ich totalnie ignorował.

 

Wyszliśmy na Atlantyk.

Cdn.

Tekst: Krzysztof Grubecki

Foto: źródła różne, podane w nazwach plików

Mapy: wg Google maps (stara wersja) i Google Earth

Na Stronie Głównej: Caspar David Friedrich: Świątynia Junony w Agrigento
(Junotempel in Agrigent, 1828-30, olej na płótnie, 54 x 72 cm; Museum für Kunst und Kulturgeschichte, Dortmund)

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną