Przemysł jachtowy w Polsce ma się dobrze.

Słynna kiedyś Szczecińska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi nie przetrwała „reformy Balcerowicza”, ale w krajowej i europejskiej czołówce jest goleniowska fabryka Technologie Tworzyw Sztucznych.
Jacht „Hanse 460”, który w dużej mierze budowany jest w fabryce TTS w Goleniowie, został uznany przez międzynarodowe jury „Europejskim Jachtem Roku 2022” w kategorii Family Cruiser.


„Hanse 460” pokonał renomowanych konkurentów, takich jak „Dufour 470” czy „Oceanis 34” i tym samym zdobył najważniejszą na świecie nagrodę w branży żaglowej. Gratulujemy!

Nieprzypadkowo właśnie w Szczecinie odbyła się niedawno zamknięta konferencja przedstawicieli Grupy Hanse Yachts, jednego z czołowych producentów jachtów w Europie, który od lat inwestuje w Goleniowie i Szczecinie.
Przypomnijmy: w ubiegłym roku w Szczecinie otwarte zostało nowoczesne biuro projektowo-badawcze dla branży jachtowej, Balticdesign Institute. Teraz TTS w swoim zakładzie zatrudnia blisko 800 osób, rocznie produkuje ponad 600 jachtów i łodzi motorowych. Firma jest laureatem nagrody „Zrobione w Szczecinie”, zdobyła także tytuł „Przedsiębiorstwo Roku 2021” w konkursie Północnej Izby Gospodarczej.
TTS ma swój zakład produkcyjny w Goleniowskim Parku Przemysłowym, ale projekty jachtów będą powstawały w pracowniach na szczecińskiej Łasztowni.

 

Jachty z Gdańska

Luksusowe jachty powstają także w innych polskich nowych stoczniach jachtowych, m.in. w Gdańsku.
Taką jest np. należąca do JP Marine stocznia Vulcan Yachts. Jej komfortowy jacht „Vulcan JP47”, jest pierwszym – i jak do tej pory jedynym – jachtem motorowym z napędem powierzchniowym, produkowanym w Polsce.

Działający od 2002 r. Sunreef Yachts z Gdańska, specjalizuje się z kolei w produkcji katamaranów żaglowych i motorowych.

Najlepszym przykładem jest ich nowy ekologiczny superjacht „Sunreef 43M Eco” z żaglami, panelami słonecznymi i innymi nowinkami, spełniającymi nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata.


Szerokiej wody…

Wybór i opracowanie: Wiesław Seidler
11.02.20202

Źródła i zdjęcia: archiwum ZOZŻ i Gospodarkamorska.pl

 


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną