Jest to precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku, motywowany przez kapitułę nagród pandemią.

Jury nagród honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”, obradujące podczas „grudniowego posiedzenia” (dokładnej daty nie podano), podjęło decyzję o nieprzyznawaniu nagrody głównej. Przyznało za to cztery równorzędne „Honorowe Wyróżnienia Rejs Roku 2020”, dwie nagrody specjalne (Polskiego Związku Żeglarskiego i „Bursztynową Różę Wiatrów” Prezydenta Gdańska) oraz jedną honorową nagrodę specjalną stulecia 1920-2020.

HONOROWE WYRÓŻNIENIA REJS ROKU 2020:

♦ ANDRZEJ GÓRAJEK i MAREK RAJTAR
za organizację i poprowadzenie jachtu Ocean B w pięcioetapowej wyprawie ze Szczecina wokół Svalbardu, z zamknięciem pętli w Longyearbyen, stolicy archipelagu. W całej ekspedycji, na trasie długości 5058 Mm, wzięło udział blisko 20 żeglarzy. W najważniejszym, polarnym etapie (do granicy lodu), udział wzięło 6 osób. Jacht prowadzony był na zmianę na kolejnych odcinkach przez obu kapitanów Marka Rajtara i Andrzeja Górajka.

W trakcie ekspedycji dokonano trzeciego w historii polskiego żeglarstwa opłynięcia jachtem Svalbardu oraz osiągnięto maksymalną szerokość geograficzną 84°17′31″N (8 września 2020 r.), przesuwając o ponad 100 Mm rekord polskiej bandery sportowej w polarnej, północnej żegludze. Podczas wyprawy załoga realizowała projekty badawcze m.in. z zakresu glacjologii i geologii, eksplorując i dokumentując wiele dziewiczych arktycznych rejonów.

♦ MARIUSZ KOPER i HANNA LENIEC-KOPER
za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa, nazwana przez laureatów rejsem „Wolności i Nadziei”. Zakończyli go 20 maja 2020 roku, w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata przez Henryka Jaskułę.


Jak napisała Hanna Leniec:

Mariuszowi bardzo zależało, by wpłynąć przez Motławę i zacumować w marinie naprzeciwko Żurawia. Wiedzieliśmy, że na czas pobytu Katharsis II w kraju miejscem postoju będzie Gdynia, jednak to w Gdańsku chcieliśmy zakończyć nasz rejs i symbolicznie domknąć wielką pętlę (a raczej wielki zygzak) dookoła świata, którą rozpoczęliśmy jesienią 2009 roku.

♦ TADEUSZ NATANEK
za rejs na 15-metrowym katamaranie Promyk na trasie z Toronto, Rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Bahamy, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu. W rodzinnym rejsie uczestniczyli: małżeństwo Anna i Tadeusz Natankowie z dwójką dzieci: Laurą (lat 9) i Konradem (lat 13).W czerwcu 2020 r. załoga Promyka wyruszyła z Martyniki do Europy z zamiarem dotarcia na Morze Śródziemne. Rozwój pandemii na świecie zmusił ich jednak do zmiany planów. Po 18-dniowym atlantyckim przelocie zawinęli do Horty na wyspie Faial w archipelagu Azorów. Stąd popłynęli już prosto do Polski i po prawie miesięcznej żegludze dotarli w początku sierpnia do Kołobrzegu. Po odwiedzeniu Gdańska, Gdyni i Trzebieży zakończyli rejs w Szczecinie, mając za rufą 10 100 Mm.

♦ GRZEGORZ BARANOWSKI
za dwukrotne niezwykle udane starty w prestiżowych regatach morskich na jachcie I Love Poland: w marcu, za zwycięstwo w regatach St. Maarten Heineken Regatta na wyspie St. Maarten na Karaibach i w październiku za zwycięstwo w Rolex Middle Sea Race na Malcie.


Udział i zakończona sukcesem rywalizacja w stawce renomowanych wyścigowych ekip, podtrzymuje ambicje polskich żeglarzy, akcentujących swą obecność na światowych szlakach regatowych.

 

NAGRODY SPECJALNE REJS ROKU 2020

♦ Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego.
WALDEMAR HEFLICH, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”
za konsekwentne utrzymywanie wytyczonego przed 45 laty życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa. To kolejna nagroda z „covidowym” tłem, bowiem po ponad 60 latach działalności miesięcznik „Żagle” przestał się ukazywać. Wydawca uzasadnił to koniecznymi oszczędnościami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa. Redaktor Heflich trzymał ster „Żagli” przez ostatnie 20 lat. Aktywność na tym polu kontynuuje do dzisiaj.

 

♦ Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”:
SZYMON KUCZYŃSKI i ANNA JASTRZĘBSKA

za dwie wyprawy łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym: rejs odkrytopokładowym jachtem klasy 2020 o długości 5,86 m z Gdyni do Świnoujścia, który miał wykazać, że jest możliwa bezpieczna, swobodna żegluga tego typu jednostkami wzdłuż polskiego wybrzeża, oraz za jesienny spływ – na jachcie tej samej klasy – Wisłą, od Krakowa do Gdańska, co było przedsięwzięciem niezwykle ważnym dla promocji żeglarstwa przybrzeżnego i rzecznego.

 

♦ Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920-2020:
UNIWERSYTET MORSKI w GDYNI
za wkład tej uczelni w historię polskich żagli: od wielkich żagli Lwowa, Daru Pomorza i Daru Młodzieży – słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019), pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937), zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel, po transatlantyckie wyczyny nawigatorów ze Szkoły Morskiej m.in. na jachcie Dal, ożaglowanej szalupie Chatka Puchatków, czy cały dorobek uczelnianego Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa „Admirała” Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi uczelni – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

 

Na podstawie „Komunikatu Jury” opracował
Kazimierz Robak


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną