W najbliższych dniach ukończony zostanie druk książki Wojciecha Jacobsona Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej. Jest to antologia opowiadań, artykułów i innych publikacji Autora – jednego z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych.

Całość obejmuje rejsy na jachcie Maria, wyprawę na jachcie Vagabond’eux przez Przejście Północno-Zachodnie oraz ponad 10 lat pływania w kanadyjskiej Class Afloat na żaglowcach Pogoria i Concordia.

Teksty składające się na antologię zostały zebrane i zredagowane przez Kazimierza Robaka, a całość jest poniekąd kontynuacją i uzupełnieniem wydanej w lutym 2022 r. książki Kazimierza Robaka ► Żeglarskie ‚kto jest kim’: Wojciech Jacobson.

Oprócz opowiadań żeglarskich w antologii Od równika do bieguna zawarte są wspomnienia Autora o rodzicach, braciach, spotkanych ludziach i przyjaźniach.

Maria na redzie Castries, Saint Lucia (12 lutego 1974)
fot. Wojciech Jacobson

Tytuł – Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej – ma znaczenie symboliczne. Wyprawa do Arktyki zaczęła się dla Autora na południu Brazylii, przed przekroczeniem równika w drodze na północ. Żeglując w Arktyce Autor dotarł do miejsca, w którym wcześniej był biegun magnetyczny. Była to więc żegluga od równika do bieguna – a później dalej…

„Marią” do Hawru w tytule jest też nawiązaniem do pierwszej książki Wojciecha Jacobsona, „Marią” do Peru, wydanej w 1976 r. w serii Miniatury Morskie. Tekst broszury, wraz z uzupełnieniem „Po latach”, znalazł się również w antologii Od równika do bieguna.

Antologia Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej powstała dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.

Patronat honorowy nad książką objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Jacht Klub AZS Szczecin oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

 

Wojciech Jacobson (ur. 1929), mgr inż. chemii, to utytułowany żeglarz i kapitan jachtowy. Żeglarstwo uprawia od 1949 r. w różnych formach: regaty, szkolenia, rejsy oceaniczne. Przepłynął ponad 260 tysięcy mil morskich, przechodząc między innymi przez Cieśninę Magellana, Przejście Północno-Zachodnie i okrążając Horn.
Członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Akademickiego Związku Sportowego. Członek Bractwa Wybrzeża (#44).

Wyróżniony dwukrotnie Srebrnym Sekstantem (1985 i 1988), nagrodą Conrada (2009), tytułem Ambasadora Szczecina (2011), Super Kolosem (2016), Międzynarodową Nagrodą Żeglarską Szczecina im. Ludomira Mączki (2017), Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2022). Autor książki „Marią” do Peru. Współautor (wraz z Maciejem Krzeptowskim) albumu Mam na imię Ludomir (2008). Autor wielu artykułów w prasie żeglarskiej.

Wojciech Jacobson.
Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.
Szczecin : Estimark, 2022.
ISBN:  978-83-965800-0-9

Liczba stron: 432
Format:         170 x 240 cm
Oprawa:        twarda
Cena:            75.00 zł

Kontakt do Wydawcy:
+48 604 555 115
kontakt.estimark@gmail.com


Książkę Żeglarskie ‚kto jest kim’: Wojciech Jacobson Kazimierza Robaka można jeszcze kupić bezpośrednio od wydawcy, którym jest oficyna Dobry Noe Press. Wystarczy kliknąć ► TU ◄ lub na poniższe zdjęcie:

Kazimierz Robak, Wojciech Jacobson, Kto jest kim


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną