Krzysztof Baranowski i program „Niebieska Szkoła” otrzymali nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek, 29 maja 2023 r. w Muzeum Miasta Gdynia.
Krzysztof Baranowski został uhonorowany Nagrodą Specjalną za wieloletnie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży na morzu. To jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który ma na swoim koncie dwa samotne rejsy dookoła świata i tysiące mil za sterem żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin (które z jego inicjatywy wybudowano) z uczennicami i uczniami swojej Szkoły Pod Żaglami. Poświęcił dziesiątki lat życia idei kształcenia i wychowania młodzieży na morzu. Jest aktywnym żeglarzem, autorem książek marynistycznych, filmowcem.
Podczas uroczystości Krzysztof Baranowski powiedział:
– Jest to dla mnie wzruszający moment. Kapitana Wiktorowicza znałem osobiście, nie tylko jako świetnego żeglarza, ale także jako niezwykle ciepłego i towarzyskiego człowieka. Często byłem jego gościem w salonie kapitańskim. Muszę się przyznać, że mam pewien rodzaj choroby morskiej, który mnie ciągnie na morze. Myślę, że kapitan Wiktorowicz też „cierpiał” na podobną chorobę morską, która sprawiała, że ciągle wyruszał na morze. Kłaniam się tym wszystkim wspomnieniom, które nam towarzyszą i w piękny sposób upamiętniają wybitnego żeglarza, jakim był kapitan Wiktorowicz.
„Niebieska Szkoła” została uhonorowana nagrodą za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim. W jej imieniu nagrodę odebrał Piotr Kulczycki, jej założyciel oraz armator i właściciel STS Fryderyk Chopin.
Kpt. Leszek Wiktorowicz (1937-2010) – kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz, przez 25 lat komendant żaglowca Wyższej Szkoły Morskiej / Uniwersytetu Morskiego Dar Młodzieży, „grotmaszt” Bractwa Kaphornowców, wiceprezes Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni, działacz Sail Training Association Poland zajmującego się szkoleniem młodzieży pod żaglami, wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza.
Nadzorował budowę Daru Młodzieży, później przez ćwierć wieku był jego komendantem, m.in. w rejsie tego żaglowca dookoła świata (1987-1988). Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące marynarzy, a Dar Młodzieży pod jego dowództwem zawsze był ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.
Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili w roku 2012 spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska. W kapitule zasiadają obecnie: Mariusz Wiktorowicz (syn Kapitana; przewodniczący Kapituły), Marek Brągoszewski (Bractwo Kaphornowców), Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), Joanna Zielińska (przewodnicząca Rady Miasta Gdynia), Marek Łucyk (wiceprezydent Gdyni), Waldemar Heflich (Press Club Polska, nowezagle.pl).
Fotografie z uroczystości wręczenia nagród pochodzą z portalu ►NagrodaWiktorowicza.pl.
Ostatnia fotografia przedstawia p. Joannę Zielińską, członkinię kapituły nagrody, przewodniczącą gdyńskiej Rady Miasta, która przedstawia laureatów, a w ręku trzyma książkę STS Fryderyk Chopin w cytatach i anegdotach, której autorką jest Alina „Malina” Raduła. Recenzja tej książki jest ►►TU.