Togo to wąskie państwo w Afryce zachodniej, wciśnięte między Ghanę a Benin. Od 1884 r. zaczęło być zależne od Cesarstwa Niemieckiego, a w roku 1905 stało się niemiecką kolonią Togoland. Po I w. ś. kontrolę nad krajem przejęły Francja i Wielka Brytania. Pełną niepodległość Republika Togo proklamowała 27 kwietnia 1960 r.

Pierwszy znaczek pocztowy z nadrukiem Togo (nominał 10 fenigów) wprowadzili niemieccy koloniści w roku 1897. Dziś Société des postes du Togo,  czyli Poczta Togijska, słynie z wydawania wielu serii znaczków pocztowych i kolekcjonerskich.  Szczególną uwagę zwróciłem na te z żaglowcami.

W roku 2013 Poczta Togijska wydała czteroznaczkowy blok „Les grands voiliers”.

Dwa znaczki po stronie lewej przedstawiają  żaglowiec szkolny omańskiej marynarki wojennej Shabab Oman (na górze) i historyczny amerykański bark Elissa. Po stronie prawej są… żaglowce polskie: Dar Młodzieży (u góry) i Fryderyk Chopin. Wszystkie znaczki mają nominał 750 franków Afryki Centralnej (CFA).

 

W roku 2019 La Poste du Togo wypuściło kolejną serię z wielkimi żaglowcami – „Les grands voiliers”. Są w niej 4 znaczki kolekcjonerskie, z których pierwszy przedstawia Księżniczkę Żaglowców czyli Pogorię:

1) nr 9566 Pogoria, Polska,
2) nr 9567 Creoula, Portugalia,
3) nr 9568 Mir, Rosja,
4) nr 9569 Lord Nelson, Wielka Brytania.

Na tle dwóch żaglowców przedstawiono ptaki wodne: rybitwa krótkodzioba (Gelochelidon nilotica) leci nad Creoulą, a rybitwa kaspijska (Sterna caspia) nad Lordem Nelsonem.

Data emisji: 25 czerwca 2019
Perforacja: 13¼
Nominał 800 franków (CFA).

Czteroznaczkowy blok wydrukowany jest na tle fotografii niemieckiego brygu Roald Amundsen i albatrosa galapagoskiego (Phoebastria irrorata).

PS.

Przy okazji zapraszam 24 lutego do Dworu Zieleniewskich w Trzebini, w którym gospodarze zorganizują – między innymi – wystawę mojej Pogoriowej kolekcji! Dwór to filia naszego miejskiego domu kultury. Co roku od nastu lat tam właśnie – koncertem szant – odbywa się niepisana inauguracja krakowskich Shanties.

PS2. (kwerenda: Kazimierz Robak)

Kpt. Henryk Czerniecki, bosman i jednocześnie encyklopedia Pogorii, orzekł:

Znaczek datowany jest 2019, ale zdjęcie jest starsze, gdyż koty na padunach są niebieskie. Na znaczku Pogoria cumuje we Fredrikstad w Norwegii i jest to lipiec 2014 r. – tam załoga oglądała finałowy mecz rozgrywanych w Brazylii XVIII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (13 lipca 2014; Niemcy – Argentyna; 1:0). Wkrótce potem wymieniłem koty na czerwonawe, mówiąc: „Na czerwonych zaczynałem i na czerwonych zakończę”.

Damian Fudała
Trzebinia, 5 stycznia 2023
Reprodukcje znaczków: ŻR/kr


► Żeglujmy Razem – powrót na Stronę Główną